Визначення цієї страви знаходимо навіть у чотирьохтомному «Словарі української мови» за редакцією Бориса Грінченка,1907-1909 рр.
Дзяма, ми, ж. Говяжій отваръ. Угор., – йдеться в словнику, пише tyachivnews.
Готується з простих продуктів, які були в раціоні закарпатців.
Проте, дзяма – страва з святковим «настроєм», адже класичний рецепт готується на бульйоні з шовдаря (копченого окосту) – головного у Великодньому кошику.
Відтак, приготуємо класичну «великодню» дзяму
Інгредієнти:бульйон з копченостей – 2 літри;
гаряча вода – 500 мл.;
картопля - 4-5 шт. середньої величини;
сметана - 200 мл. 20%
борошно - 3 ст. ложки;
морква - 2 шт. середньої величини;
цибулина - 1 шт.;
за бажанням – корінь петрушки – 1шт.
лавровий лист - 2-3 шт.;
зелень – листя кропу, петрушки;
спеції: сіль, орний мелений перець.
Приготуання:Залитий на ніч холодної водою копчений шовдарь промивають та відварюють до готовності. Шовдарь можна замінити копченими реберцями або приготувати дзяму на бульйоні з телятини або свинини. Реберця додадуть підкопченого «акценту» страві.
Відварене м’ясо виймають, відокремлюють від кісток, подрібнюють на невеликі шматочки, відставляють.
Бульйон доводять до кипіння, додають ще 500 мл. води, лавровий лист, перець чорним горошком, подрібнену на кружальця моркву, цілу цибулину, яку потім виймуть зі страви, корінь петрушки.
Коли овочі готові, додають картоплю. В деяких варіаціях господині замість картоплі додають рис, але давній рецепт передбачає саме картоплю,адже рис – не був щоденним продуктом у простих закарпатських родинах.
Картоплю доводимо до напівготовності та додаємо заправку «підбивку»: сметану розмішуємо з борошном, додаємо 50 мл холодної води. Заправку поступово додаємо до бульйону, постійно помішуючи, щоб уникнути грудочок.
Читайте також: Українська кухня: готуємо підбиваний борщДоводимо до готовності, приправляємо спеціями – солимо, перчимо, присмачуємо дрібно нарізаною зеленню. Останній штрих – шматочки м’яса.
Смачного!
скачать dle 12.0